Toimitus-, laskutus- ja peruutusehdot

Toimitusehdot

Nämä toimitusehdot ovat voimassa 28.6.2022 alkaen.

Verkkokauppa

[Laatukoulu Oy (Y-tunnus 3247749-5 Kurkihirrentie 24 82220 Niittylahti, laatukoulu@laatukoulu.fi) myy palveluita ja tuotteita 18 vuotta täyttäneille yksityishenkilöille [Suomeen]. Tuotteiden ja palveluiden hinnat sisältävät arvonlisäveron 0%. Pidätämme oikeuden hintojen ja toimituskulujen muutoksiin.

Tilaaminen

Tuotteet tilataan verkkokaupassa siirtämällä ne ostoskoriin ja maksamalla ostoskorin sisältö verkkomaksupalvelussa. Kaikki asiakastiedot käsitellään luottamuksellisesti. Tilauksen yhteydessä kysyttyjä yhteystietoja ei käytetä muuhun kuin koulutuksen käsittelyyn ja tilauksen toimitukseen tai siinä ilmenevien epäselvyyksien selvittämiseen, ellei erikseen toisin mainita. Tilatessasi verkkokaupasta sinun edellytetään tutustuneen ja sitoutuneen kulloinkin voimassa oleviin toimitusehtoihin.

Maksaminen ja maksutavat

Korttimaksujen, Apple Payn ja Google Payn maksunvälittäjänä toimii Stripe Payments UK Ltd (08480771), jonka toimintaa valvoo Ison-Britannian rahoitusviranomainen FCA. Stripe palvelee jo miljoonia yrityksiä yli 120 maassa. Maksutapoina ovat pankki- ja luottokortti, GooglePay ja ApplePay. Hyväksymme kaikki suomalaiset pankkikortit, Visa, Mastecard ja American Express. Voit käyttää korttisi pankki (debit) tai luottto (credit) ominaisuutta.

Tilaus- ja maksuvahvistus

Kun olemme vastaanottaneet tilauksesi, lähetämme sinulle välittömästi sähköpostilla tilausvahvistuksen, josta näkyvät tilaustietosi. Tarkasta aina tilausvahvistuksen sisältö. Jos sinulla on kysyttävää, ota heti yhteys asiakaspalveluumme. Säästä tilausvahvistus mikäli joudut ottamaan yhteyttä asiakaspalveluun. Asioidessasi asiakaspalvelussa pidä aina mahdollinen asiakasnumerosi ja tilausnumerosi saatavilla. Tarkasta aina, että paketin sisältö täsmää tilausvahvistuksessa olevien tuotteiden kanssa.

Asiakaspalveluumme saat yhteyden seuraavilla tiedoilla:

laatukoulu@laatukoulu.fi

Toimitustavat ja -kulut

Toimituskulut sisältävät posti- ja pakkauskulut. Esitämme ostoskorissa arvion tulevista toimituskuluista ensisijaisen käytössä olevan toimitustavan mukaan. Tarkat toimituskulut näet valittuasi tilaukselle haluamasi maksu- ja toimitustavat. Käytössä olevat toimitustavat riippuvat ostoskorin sisällöstä ja yhteispainosta. Voit valita kassalla käytössä olevista toimitustavoista sinulle parhaiten sopivan vaihtoehdon jonka yhteydessä tarkka toimituskulu on esitetty.

Verkkokurssit ja digitaaliset tuotteet

Verkkokurssin tai digitaalisen tuotteen ostamisen jölkeen asiakas saa käyttäjätunnukset ja oikeuden käyttää verkkokoulutusta aikataulun mukaisesti. Verkkokurssi voi mahdollisesti avautua myöhemmin kun asiakas ostaa oikeuden kurssille mutta tästä ilmoitetaan koulutuksen kuvauksessa. Verkkokoulutuksissa ja digitaalisissa tuotteissa ei ole palautusoikeutta koska asiaks saa tunnukset heti käyttöönsä. Hyväksymällä nämä ehdot, hyväksyt että peruutusoikeus verkkokoulutuksissa ja digitaalisissa tuooteissa poistuu heti kun olet maksanut tuotteen.

Toimitusaika

Yleisimmät toimitusaikamme Suomeen vaihtelevat tilauksesta ja toimitustavasta riippuen (4-5 päivää). Poikkeukset toimitusaika-arvioihin on kerrottu, jos ostoskorissa on varastosta loppuneita tuotteita ja ilmoitamme myös mahdollisista viivästyksistä teille välittömästi tilauksen jälkeen.

Emme vastaa ylivoimaisen esteen aiheuttamista viivästymisistä tai viivästysten aiheuttamista välillisistä haitoista. Verkkokauppa tiedottaa sivuillaan poikkeavista toimitusajoista.

Palautusehdot

Tuotteet

Tuotteilla on 14 vrk:n palautusoikeus.

Lunastamaton paketti

Lunastamatta jättäminen ei ole sama asia kuin palautus tai peruutus. Lunastamatta jätetystä paketista, josta ei ole tehty erillistä peruutusilmoitusta, perimme toimituskustannukset.

Ongelmatilanteet

Mikäli tuote on kadonnut tai vioittunut kuljetuksen aikana tai se ei muuten vastaa tilaustasi, tulee sinun ilmoittaa virheestä viimeistään 14 päivän kuluessa kirjallisesti Peruutusoikeus ja palautusehdot -kohdassa mainittuun osoitteeseen tai soittamalla yhteystiedoissa mainittuun puhelinnumeroon. Jos paketti on selvästi vaurioitunut kuljetuksessa, teidän täytyy tehdä välittömästi asiasta reklamaatio valitsemanne toimitustavan kuljetusyhtiölle.

Maksullisten lähikoulutusten peruutusehdot

Ilmoittautuminen on sitova. Ilmoittautumisen peruminen on maksutonta viimeiseen ilmoittautumispäivään saakka. Viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen tapahtuneista peruutuksista veloitamme koko koulutusmaksun. Sairastapauksissa palautamme osallistumismaksun vähennettynä toimisto kuluilla (10 euroa) lääkärintodistusta vastaan. Laatukoulu Oy pidättää itsellään oikeudet tilaisuuden järjestämispaikan muutokseen ja tilaisuuden peruutukseen. Jos peruuntuminen johtuu kouluttajan sairastumisen takia, Laatukoulu Oy ei vastaa asiakkaalle mahdollisesti koituneista/koituvista ylimääräisistä kustannuksista, kuten esimerkiksi matkakulut. Peruutettu tilaisuus pyritään ensisijaisesti järjestämään toisena ajankohtana. Jos tämä ei ole mahdollista, Laatukoulu Oy palauttaa osallistumismaksun.
Perumiset tulee hoitaa sähköpostilla laatukoulu@laatukoulu.fi